Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany

Přihlášení
pro rodiče
přejít >>
Novinky e-mailem

Akvarijní novinky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA A AKTUALITY Z AKVARISTIKY NAJDETE NA NAŠEM FB PROFILU A INSTAGRAMU :-)

 


NOVINKOU NAŠÍ STUDENOVODNÍ AKVARISTIKY JE SPECIÁLNÍ PROJEKT - "ZLATÝ POTOK" - PRŮTOČNÉ AKVÁRIUM S RYBAMI, ROSTLINAMI A BEZOBRATLÝMI Z PSTRUHOVÉHO PÁSMA. PODOBNÉ AKVÁRIUM PRAVDĚPODOBNĚ NIKDE JINDE V ČR NENAJDETE. PŘIJEĎTE SE PODÍVAT !  (VIZ VIDEA Z AKVARISTIKY)


 

Fakultativní parazitismus - střevlička východní

Střevlička východní je nepůvodní invazní druh naší přírody. Jedná se o velmi úspěšného kolonizátora, který je schopen se v našich podmínkách vytírat několikrát za rok. Ve zhuštěné obsádce kapra je obvykle plůdek střevličky kaprem v sezoně vyžírán a střevlička nevytvoří tolik věkových kohort, jako v rybníce s menší obsádkou lehčíh ryb. V posledních letech se střevlička začala na rybnících hojně využívat jako potravní ryba pro dravce a zejména násada candáta na této potravě rychle roste a prospívá. Jinak se jedná o rybu, která potravně významně konkuruje kaprovi a připravuje rybník o přirozenou potravu. Takový rybník se vyznačuje absencí hrubšího, středního a často i drobného planktonu. Také na rybnících s určitým statutem ochrany je "rasbora" nežádoucí mimo jiné z důvodu likvidace řady drobných vodních organismů včetně malých pulců.

Předchozí negativa doplňuje určitá specialita tohoto druhu, tzv. fakultativní (příležitostný) parazitismus. V určitých případech se střevličky začnou vůči kaprovi i jiným větším rybám chovat nepřátelsky a okusují jim svými ostrými ústy pokožku na různých místech těla. Kuriozní situace nastává tehdy, když toto provádí drobné střevličky na dravých rybách. Zejména pro tržní štiky jsou střevličky už relativně malou potravou, která je pro ně z hlediska lovu energeticky nevýhodná. Stává se, že střevličky štiku neustále "ozobávají" a tato sebevražedná strategie drobných rybek může končit ve finále až úhynem vystresované štiky, zejména pokud nemá dravec před svou potenciální potravou kam utéci. Podívejte se na video na našem facebooku, jak to může dopadnout, když se střevličkami překrmí akvárium s okounky pstruhovými.

J. H.


Nový školní rok a novinky v akvaristice...

Po prázdninách škola opět ožívá, i když tak úplně bez života předešlé dva měsíce nebyla - školu, resp. rybářské muzeum navštívily stovky návštěvníků. Zájem budila kromě vlastního muzea zejména školní akvaristika.

K dosud největší třímetrové nádrži s rejnoky přibyde během podzimu ještě jedna nádrž o délce 320 cm. Nové akvárium bude mít taktéž výukový charakter a v ČR ojedinělou myšlenku - Živý, průtočný model Zlatého potoka... Unikátní bude především interiér akvária, který bude tvořen skutečně zmenšeninou potočního koryta včetně spádu, tůní a proudných úseků. I technická stránka bude zajímavá a názorná, ať už jde např. o průhledný pískový filtr, chladící systém, čerpání vody atd. Rybí obsádka by měla odpovídat pstruhovému pásmu, což nám ve "sbírce" našich ryb dosud chybělo... Už teď se těšíme na finále a vaše následné reakce.

Řada našich žáků navštěvovala minulé roky kroužek akvaristiky. Tímto zvu nejen je, ale i naše nové prváky, aby se zapojili do této ušlechtilé volnočasové aktivity a v případě zájmu přišli na úvodní schůzku, která proběhne během příštího týdne...

J. Hronek

 


JSOU NEÚNAVNÍ...

 


REJNOČATA UŽ JSOU NA SVĚTĚ!

Dnes v brzkých ranních hodinách se po dlouhém očekávání narodila dvě krásná mláďata od našich rejnoků skvrnitých (P. motoro marbled). Jedná se už o třetí vrh a od rodičovského páru máme tak celkem už pět mláďat. Nově narozený sameček i samička měří 14 cm v disku. Mláďata byla odlovena a umístěna do nádrže k rejnočatům z předchozích vrhů. Brzy jim uvolníme v akváriu více prostoru a starší rejnočata přemístíme do jiných nádrží. Miminům přejeme hodně zdaru do života :-).

 


Lezci obojživelní se v akvaristice dobře aklimatizovali

Před dvěma týdny jsme přivezli do akvaristiky 8 lezců obojživelných. Z pohublých rybek se začínají stávat vitální ryby a doufáme, že nám budou dělat radost i nadále. Lezci jsou charakterističtí očima na stopkách a tím, že vylézají z vody na souš, kde tráví většinu času. Stačí jim totiž vlhká kůže, přes kterou probíhá tzv. kožní dýchání. Akvárium je zařízené jako tzv. paludárium. Hladina vody je snížena a jsou zde vytvořeny písčité pláže. Hodně času tráví lezci také na rostlinách, které do akvária sklání listy. Snažíme se tak navodit podobnou situaci, jakou mají lezci v přírodě. Žijí totiž v oblastech brakických vod, kde často kolísá hladina vody. Z vody zde rostou mangrovníky, po kterých lezci šplhají a loví hmyz.


ČEKÁME DOTŘETICE REJNOČÁTKA...

Od posledního vrhu už uplynuly více než dva měsíce a naše rejnočice P. motoro marbled je opět v očekávání. Mláďata se v ní už vesele vlní a těšíme se na ně v příštích týdnech...

 


NOVÝ SPECIÁLNÍ FILTR

Do amazonského akvária plánujeme v příštích týdnech pořídit nový výkonný filtr. Jedná se o technologii používanou u koupacích bazénů a díky unikátnosti provedení by filtr měl zachycovat částice velikosti od 5 mikrometrů. Tím bude dokonale nahrazena mechanická filtrace stávajících filtrů, které budou sloužit především k biologické filtraci a odbourávání živin. Nový filtr bude plně automatizovaný a jeho čištění bude řízeno elektronicky. 


PĚSTOUNSKÁ PÉČE O BLACK DIAMONDA

Včera jsme do naší školní akvaristiky získali velmi cenný přírůstek. Jedná se o malého rejnoka leopoldova (Potamotrygon leopoldi - black diamond) pocházejícího z chovu slavného chovatele trnuch - Hynka Dařbujána. Rejnoka nám do pěstounské péče zapůjčil Martin Kahanec, který ho od pana Dařbujána pro sebe získal. Rejnok je už v malé velikosti velmi pěkně vybarven a mohl by být zajímavým genetickým rozšířením vodňanského chovu do budoucna. Sice se jedná o rejnoka s handicapem - při porodu přišel o větší část ocasu i s trnem, ale i tak se jedná o překrásné zvíře. Děkujeme Martinovi za spolupráci a pomoc při výměně informací a kontaktů na zajímavé chovatele. Rejnok je prozatím s ostatními rejnočími "miminy".

 


NEČEKANÝ PŘÍRŮSTEK - SAMEČEK REJNOKA SKVRNITÉHO

30.7. se naší březí samici rejnoka skvrnitého narodil 15,5 cm velký kluk! Krátkost březosti nás překvapila, protože první mláďata měla po více než 4 měsících od páření, zatímco v tomto případě to byly jen necelé 3 měsíce. Každopádně mládě je vitální a zdravé - umístili jsme ho k jeho starším sourozencům do výstavní části teplovodní akvaristiky.
Přijďte se na něj i na další naše ryby a paryby podívat.


Ohlédnutí za akvarijní výstavou

Koncem června se v pražské botanické zahradě konal už 13. ročník výstavy akvarijních ryb a korýšů. Na prezentaci se podílela také Česká halančíkářská společnost, Zoo Braník a Vivárium Mělník. Vystaveno bylo celkem kolem 250 nádrží, nechyběly zde obecně známé druhy akvarijních živočichů, avšak zajímavé byly zejména speciality jako např. kajman brýlový a krokodýl nilský ze Zoo Protivín. Některé ryby sem byly poslány z různých míst světa a prodávaly se na aukci.
Naše škola byla na výstavě prezentována prostřednictvím dlouholetého spolupracovníka, přítele školy a odborníka na korýše pana Petra Difka, který kromě sladkovodních druhů našich ryb vystavoval řadu druhů korýšů ze svých chovů.


Námluvy rejnoků

Samec a samice rejnoka skvrnitého se po úspěšném odchovu mláďat opět páří. Další potomky bychom mohli očekávat koncem září. Úspěšné rozmnožování svědčí o celkově velmi dobrém zdravotním stavu paryb a je výsledkem několikaletého snažení o dosáhnutí co nejlepší kvality vody a podmínek chovu.


Podívejte se na upoutávku k našim akvarijním síním, kterou natočili naši žáci Andreas Latschbacher a Pepa Mareš ze 4. ročníku:

 


NAŠI REJNOCI V JIHOČESKÉ TELEVIZI


BLACK DIAMOND dorazil do akvária s rejnoky!

V neděliuje jsme přivezli od slovenského chovatele samce rejnoka leopoldova (Potamotrygon leopoldi). Jedná se o vzácnou varietu Black Diamond vytvářející navíc kromě bílých puntíků také kroužky. 

Tento druh rejnoka se vyskytuje jen v řece Rio Xinu a jejím přítoku Rio Fresco v Brazílii. Nikde jinde na světě. Patří k nejvíce ceněným rejnokům vůbec.

Doufáme, že se mu u nás bude líbit a časem se sblíží i se samicí stejného druhu, která už v akváriu dva roky plave...

J. H.


Rozhovor o rejnočátkách v Českém rohlase

Pusťte si rozhovor o našich rejnočátkách, který byl vysílán na Českém rozhlase České budějovice a Radiožurnálu.

Článek a audionahrávka zde


V akvaristice máme nové hadohlavce-zabijáky

Po úhynu hadohlavce červeného jsme několik týdnů sháněli nového. Ukázalo se, že informace o tom, že h. červených je maximálně několik kusů mezi chovateli v ČR, je pravdivá. Získat větší kus bylo prakticky nemožné, mláďata nakonec získal a přivezl p. Difko, dlouholetý přítel školy a odborník na akvaristiku a raky.

Neuvěřitelnou dravost ukázala mláďata ihned po vpuštění do akvária, kde v mžiku sežrala všechny krmné rybky, které tam zůstaly po předchozím hadohlavci. Hadohlavec červený je ryba-zabiják, která má v Asii, ve své domovině, na svědomí i několik lidských životů. Její agresivita je vskutku neobvyklá.

Podívejte se na video na našem facebooku.

J. H.


MÁLÁ REJNOČÁTKA SE KONEČNĚ NARODILA!!!

Po relativně dlouhém období březosti (více jak 120 dní) se malí rejnočci (Potamotrygon motoro marbled) konečně narodili. Porod proběhl někdy v noci z pátku (1.4.) na sobotu. Narozená mláďata se zatím jeví jako samičky, ale nechtěli jsme je při přelovování stresovat dalším zkoumáním, takže jistotu budeme mít až za pár dní. Každopádně na rejnočí podmínky jsou hodně velká, měří 13 cm, což je víc, než popisuje u tohoto druhu běžně literatura.

Následující dny budou klíčové. Zatím rejnočci vypadají vitálně, čemuž pomáhá i jejich slušná velikost. V prvních dnech a týdnech se mláďata rozkrmují živými nítěnkami, pak se postupně přechází na mraženou potravu. Mláďata jsme odlovili a umístili do samostatného akvária v teplovodní akvaristice. Můžete se na ně tedy přijít podívat.

Jedná se o jeden z prvních odchovů P. motoro marbled na jihu Čech, možná vůbec první. Rodiče mláďat pochází až z daleké Kolumbie, kde byli odloveni z přírody.

Přepážku z velkého akvária jsme opět odstranili a zdá se, že samec jeví o samici znovu zájem. Pokud to tedy dobře půjde, mohli bychom mít za pár měsíců druhý vrh...

J. Hronek


Takhle se miminka hýbala v těle matky:


V akváriu s africkými tlamovci se obsádka rozrostla o asi 20 tlamovců z jezera Malawi. Škole je věnoval bývalý student a skvělý akvarista Pepa Svoboda!


V akváriu se sladkovodními krevetkami žijí také nově dva sladkovodní krabi Siamthelphusa acutidens jako dárek od milovníka korýšů Petra Difka!

  • V akváriích s dravci je nově instalováno plastické akvarijní pozadí, za pár dní budou akvária opět napuštěna. Štiky, sumci, okouni a další dravé ryby se vrátí zpět do svých příbytků.

  • Výstavní části bylo pořízeno pět nových akvárií jako výměna za starší, poškrábané.

  • Ve výstavní expozici přibyli obojživelníci - axolotli a žebrovníci.

    • Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) je velice zajímavý živočich, který dospívá už v tzv. larválním stadiu, pro které jsou typické mimo jiné vnější žábry. Dožívá se až 20 let a je schopen regenerace v případě poškození částí těla. Bílý axolotl je výsledek šlechtění albinotické formy.
    • Žebrovník waltův (Pleurodeles waltl) je také zajímavý obojživelník. Svůj název získal díky způsobu obrany proti predátorům. Jeho volná ostrá žebra při pevném sevření zvířete projedou určenými místy v kůži žebrovníka přímo do tlamy dravce.

Žebrovník waltlův (Pleurodeles waltl)

Kalendář školy

PoÚtStČtSoNe
                                          

Nejbližší události

Rychlé zprávy

Nabídka pracovní pozice Vedoucí výroby na Zpracovně ryb.

Nabídka pracovní pozice Vedoucí výroby na Zpracovně ryb.

více

Počasí ve Vodňanech

Partneři školy

Centrum služeb TáborRybářské sdružení ČRKrajské školní hospodářství České BudějoviceČeský rybářský svaz Český rybářský svaz z. s., Středočeský územní svaz

Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany, Zátiší 480

Adresa školy:

Telefony:

E-mailový server školy

Edookit pro kantory

Zahájení videokonference

Virtuální učebny

Zátiší 480, 389 01 Vodňany Telefon na ředitele školy: 383 382 408
E-mail: rybarskaskola@srs-vodnany.cz Telefon do školy: 383 382 410, 383 382 411
IČ: 60650770
ID datové schránky: mkwhmyh
Telefon na internát: 383 382 410, 383 382 411
(na internát se dovoláte i v odpoledních a večerních hodinách)
Facebook
Instagram Youbute

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout