Aktuální problémy s kyslíkem
V těchto dnech přicházejí zprávy z různých koutů ČR o problémech s kyslíkovými poměry na rybnících. Během několika mála dní leckde klesla koncentrace kyslíku pod 1 mg/l a nasycení bylo nižší než 12 % oproti optimálním 100 %. To jsou hodnoty přímo ohrožující život rybí obsádky.
Příčin náhlého nedostatku kyslíku může být v těchto dnech několik. Zpravidla je na zmiňovaných nádržích nedostatečná fotosyntetická aktivita řas, které kyslík vyrábí. To může být vyvoláno úhynem fytoplanktonu (řas) např. v důsledku splachu herbicidů z okolních polí po postřiku. Řasy mohou být také vyfiltrovány perloočkami nebo vzácně i vířníky (viz foto s průsvitným pouzdrem). Někdy prostě jen převládnou rozkladné procesy velké zásoby organických živin na dně nad fotosyntézou. Množství kyslíku při takto teplé vodě a rychlosti rozkladu pak rapidně klesne. První rybářskou zásadou je v těchto dnech ryby nepřikrmovat - potravu obvykle přijímají při nedostatku kyslíku jen sporadicky, dochází k jejímu rozkladu a dalšímu odběru kyslíku z vody. Kromě toho hrozí riziko neefektivního využití dusíkatých látek z potravy a autointoxikace amoniakem. Kde je to možné, je vhodné instalovat aerátory ještě před vznikajícím problémem. Ryby se k nim často stáhnou a lépe krizi přečkají.
Nabízí se otázka, jestli je možné rybník v situaci převládajících hnilobných procesů zachránit. Existuje jednoduchá metoda, která už zachránila stovky rybníků po celé ČR. Jedná se o aplikaci nízké dávky superfosfátu - asi 1 kg na hektar. Granule tohoto hnojiva se rozpustí v lodi s vodou a lopatou se rozstřikují po hladině rybníka. Obvykle během několika hodin dochází ke zvýšení množství kyslíku ve vodě. Na první pohled se jedná o nesmysl - aplikace hnojiva do rybníka, kde je živin přebytek. Jedná se však o čisté živiny, které působí pro řasy jako adrenalinová injekce po níž dostanou sílu a "rozbijí" i složitěji chemicky vázaný fosfor, což předtím nedokázaly. Zároveň se řasy začnou rychle množit a vyrábět kyslík, který se během několika hodin zvedne i více než o 5 mg/l.
Aplikace superfosfátu by ale neměla být prováděna mimo jiné kvůli sinicím často a měla by jí předcházet zkouška. Ta spočívá v odběru vzorku vody z rybníka do dvou průhledných lahví. Lahve umístíme do polostínu a v obou změříme kyslík. Do jedné lahve přidáme na špičku nože superfosfátu, druhá lahev slouží pro kontrolu. Po 2-3 hodinách opět změříme kyslik v lahvích. Pokud se množství kyslíku v lahvi s přidaným superfosfátem výrazně zvýší, má význam superfosfát na rybníce použít.
J. H.
Kalendář školy
Rychlé zprávy
Nabídka pracovní pozice Vedoucí výroby na Zpracovně ryb.
Nabídka pracovní pozice Vedoucí výroby na Zpracovně ryb.
Počasí ve Vodňanech
Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany, Zátiší 480
Adresa školy: |
Telefony: |
Edookit pro kantory Zahájení videokonference
Virtuální učebny |
Zátiší 480, 389 01 Vodňany | Telefon na ředitele školy: 383 382 408 | |
E-mail: rybarskaskola@srs-vodnany.cz | Telefon do školy: 383 382 410, 383 382 411 | |
IČ: 60650770 ID datové schránky: mkwhmyh |
Telefon na internát: 383 382 410, 383 382 411 (na internát se dovoláte i v odpoledních a večerních hodinách) |
Webdesign inoWeb, tvorba webových stránek na zakázku