Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany

Přihlášení
pro rodiče
přejít >>
Novinky e-mailem

Posouzení revitalizací malých vodních ploch

V pátek se žáci 4.B zúčastnili své poslední praxe před maturitou. Hlavním probíraným tématem byly revitalizace malých vodních ploch, především tůní se zaměřením na hodnocení aktuálního stavu dříve proběhlých projektů v okolí Vodňan.

Tůně jsou ekologicky velmi cenné biotopy, které mají význam i v krajině rybníků. Rybník bez ryb je nestabilní ekosystém - ryby do rybníka patří. Na druhé straně kapr může konzumovat nejen plankton a předkládaná krmiva, ale také larvy vodního hmyzu, žab atd. Tyto často vzácné organismy nacházejí útočiště v rákosinových pobřežních porostech, kam se za nimi ryby nedostanou. Tůně pod hrázemi rybníků ať už spontánně vzniklé nebo vybudované člověkem tyto organismy také podporují. Jak by měla tedy ideální tůň vypadat a co jsme v terénu pozorovali...

Jedním z nejzajímavějších míst byla soustava tří tůní u Hlubokého rybníka. Všechny tůně jsou napájeny zvýšenou hladinou podzemní vody nikoli vlastním přítokem z rybníka. Tím je minimalizováno riziko samovolného vniku ryb. Ve dvou tůních jsme však i přes to ryby odhalili, jedhalo se o lína obecného a zřejmě křížence mezi ploticí a perlínem. Jejich přítomnost včetně zlatého jesena nalezeného předešlý rok svědčí o "zarybňovací aktivitě" neznalých lidí. I tak zde bylo poměrně pestré společenstvo středního planktonu, jepic, larev vodních ploštic, pulců, vodních plžů. Zajímavá byla i rostlinná skladba zahrnující vzácný řezan pilolistý přezdívaný "vodní aloe", žebratka bahenní a masožravá bublinatka. Třetí tůň je tzv. vysychací, tzn. je celkem mělká, výše položená a během sezony v ní voda vymrzá nebo vysychá. To má význam mimo jiné pro eliminaci případných ryb. Celkově bychom navrhli odbahnění vysychací tůně a prořezání olší okolo všech tří tůní z důvodu většího prosvětlení hladiny. Tak se podpoří růst vodních rostlin a nežádoucí sinice se přestanou objevovat.

Další zajímavou lokalitou byly původní meandry Blanice, které jsou dnes slepými rameny, spojené s řekou propustkem. Zde se naopak přítomnost ryb očekává, ale i tak představují tůně vhodný biotop pro řadu vodních živočichů. Vyšší strmé břehy mohou sloužit pro hnízdění ledňáčků, padlé stromy napříč ramenem nejsou na závadu. Tuto lokalitu by bylo také vhodné razantně prořezat a prosvětlit, břehy poupravit a místy strhnout travní drn kvůli ledňáččím norám.

Celkově nám tato praktická návštěva opomíjených vodňanských míst ukázala smysl projektování a udržování tůní a jejich přírodovědný význam, který můžeme i bez rybářskýho využití jako rybáři podporovat.

J. H.

Kalendář školy

PoÚtStČtSoNe
                                          

Nejbližší události

22.11.2017
Taneční kurz

25.11.2017
Den otevřených dveří

od 9.00-14.00

29.11.2017
Taneční kurz

01.12.2017
Věneček

01.12.2017
závěrečná lekce VĚNEČEK

Rychlé zprávy

Zvláštní záliba – čapíkování

Na mnoha rybnících v těchto dnech, v období jejich výlovů, můžete kromě profesionálních rybářů vidět i trochu jiné „lovce“. Jsou vybaveni vysokými loveckými botami, podomácku sestrojenými saky a podběráky, hadrové pytle přehozené přes rameno mají uvázané provázkem. A jsou často vybaveni i velmi odbornými znalostmi ze života ryb. Postávají pod hrází s podběráky nastraženými v proudu odtékající vody z rybníka. Po ukončení výlovu neváhají procházet lovištěm. Platí nepsané pravidlo, že co rybářům uteče z rybníka přes mřížku nebo zůstane na dně po skončení výlovu, si může kdokoliv po jeho skončení odnést. Dříve se používalo zvolání „hoří“, což byl právě povel pro tyto lovce ryb k zahájení akce. Tato zvláštní záliba je zvláště rozšířená na jihu Čech. Těmto lovcům se vžilo říkat „čapíci“ a pokud dodržují výše uvedená pravidla, jsou rybáři tolerováni. Často si pro svou zálibu neváhají brát dovolenou a jezdí s rybáři od výlovu k výlovu.

více

Počasí ve Vodňanech

Partneři školy

Rybářské sdružení ČRKrajské školní hospodářství České BudějoviceČeský rybářský svaz

Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany, Zátiší 480

Adresa školy:

Telefony:

 
Zátiší 480, 389 01 Vodňany Telefon na ředitele školy: 383 382 408
E-mail: rybarskaskola@srs-vodnany.cz Telefon do školy: 383 382 410, 383 382 411
IČ: 60650770
ID datové schránky: mkwhmyh
Telefon na internát: 383 382 410, 383 382 411
(na internát se dovoláte i v odpoledních a večerních hodinách)
Facebook

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím